Кметът на община Шумен проф. Христо Христов награди участниците в биеналето по скулптура "Шуменско плато". Той връчи грамоти на четирима от шестимата участници във форума на "Сцената" в парк "Кьошкове" в Шумен, преди концерта на "Акага" там.
Шестима са наградените автори в единадесетото издание на биеналето за съвременно българско изобразително изкуство, с Национална изложба „Приятели на морето“ 2024, което бе открито официално в залите на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" и Дружеството на бургаските художници в Бургас.
Тази година одобрените за участие автори са 151, а представени от тях творби в областта на живописта, графиката и скулптурата - около 200, обяви директорът на художествената галерия Георги Динев.
В техния подбор, подредба и организацията на събитието активно се включват и представители на Дружеството на бургаските художници, чийто председател е Добрин Вътев, който е и член на журито, което по думите му "обективно и чистосърдечно" е избрало кои да бъдат наградените автори.
Общият награден фонд е на стойност малко над 10 000 лв., като те са
Ямболският Камерен оркестър (КО) „Дианополис” подготвя концерт с участието на германския диригент Валтер Хилгерс. Музикалното събитие е планирано за 17 ноември в залата на Културно-информационен център „Безистен” в Ямбол, съобщиха от оркестъра.
В програмата на концерта са включени Симфония № 3 в до мажор и Симфония № 5 в си минор от Карл Филип Емануел Бах, Концерт за цигулка и струнен оркестър от Ян Тегтмайер и Сюита за струнен оркестър от Леош Яначек.
Солист ще бъде Красимира Султанова – цигулка, която е художествен ръководител и концертмайстор на „Дианополис”.
Гост-диригентът проф. Валтер Хилгерс е концертирал по целия свят като оркестров музикант (туба), солист, преподавател по академична музика, аранжор и диригент. През годините е дирижирал концерти в десетки европейски градове, както и в Южна Америка. Преподавал е
Второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ ще се състои от 20 до 22 ноември, съобщиха от екипа на сдружението на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", което е организатор на събитието.
Идеята на конкурса е да насърчи индивидуалния талант и да формира музикална общност, в която жанровото многообразие и творчество се ценят. Млади музиканти ще се борят за награди в три конкурсни вечери, в които да покажат най-доброто от своята музика. Събитието ще се състои за втори път тази година, след като през февруари "Музикаутор" и Националният студентски дом възродиха емблематичния форум от 70-те до 90-те години на миналия век, известен още като „Малкия Орфей“ и организиран от българския композитор Панайот Славчев.
В първото издание на конкурса през февруари бяха представени 39 авторски песни, изпълнени както
Когато правиш това, което обичаш, можеш да издържиш цял живот. Аз съм един от щастливите хора, които работят, каквото им харесва.
Това каза цигуларят Васко Василев, който участва в откриването на изложба на фотографа Христо Русев във Варна. Експозицията е подредена в галерия „Жар Арт“ и показва кадри от серията „Васко Василев - зад сцена“, издадена в албум през 2020 г. Тази вечер инструменталистът представя в крайморския град новия си проект Vasko & The Violin.
По думите му да имаш всяка вечер концерт в различен град, не е толкова нормално, но е много хубаво. Турнетата го карат да се чувства в добра форма, защото обожава да пътува. Публиката според него е различна във всеки град и държава, но това се дължи не на народността, а на настроението на хората. То не винаги е еднакво и затова няма как музикантът да повтори един и същ концерт два път
Пернишкият скулптор Евгени Димов ще дари статуя на сурвакар от светъл гранит на Община Перник, това съобщи заместник-кметът Стефан Кръстев.
По време на последното заседание на общинския съвет, бе взето решението пред сградите на Община Перник и Областната администрация, да бъде изграден фундамент, висок около метър, на който да бъде поставена статуята.
„По този начин ще се получи разнообразяване и стилизиране на градската среда. Позитивно е, че общинският съвет прие докладната записка, очакваме в най-кратки срокове да изградим фундамента и статуята да бъде монтирана навреме“, допълни заместник-кметът.
Скулптурата ще бъде висока около три метра. Кръстев уточни, че все още се изработва, но скоро ще бъде представена на обществеността.
Стефан Кръстев допълни, че преди Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва“ –
Водещ на събитието беше Диана Колева. Мотото на проявата беше "Оттука започва България", по стихове на автора на химна на Шумен Антонин Горчев.
Проф. Христов заяви: „Щастлив съм, че тази вечер сме заедно. С общи усилия, в духа на добрите традиции и приемственост, но и с поглед към бъдещето, успяхме да създадем това прекрасно и издържано в художествено отношение Арт пространство. Благодаря на творците, които с необуздана свобода на въображението и с яркия си талант оставят поредната ярка и красива следа в културния облик на нашия град. От името на Община Шумен и лично от мое име Ви уверявам, че и в бъдеще ще намираме пресечните точки в хоризонта на изкуството и съвместно ще реализираме креативни идеи, подчинени на общата цел - развитие на устойчив туризъм, европейски облик на градските пространства, икономически подем и високо качество на живот".
Над двеста души проследиха концерта на група "Акага" след награждаването и представянето на участниците в биеналето по скултпура. Група "Акага" свири в пълния си състав от седем души в Шумен, както анонсира Красимир Куртев.
Публиката разгледа и експонираните скулптури, изработени по време на Националното биенале "Шуменско плато". На "Сцената" в парк "Кьошкове" беше експонирана и изложба с фотографии, направени по време на Националния пленер по фотография "Шумен познат и непознат“.
Както съобщихме, културното събитие съчета три изкуства - музика, скулптура и фотография. Красимир Куртев от "Акага" каза, че групата е свирила многократно в Шумен.
Изложбата "Изворът и горното течение на река Дунав" ще бъде представена на 24-и август (събота) в центъра на Русе. Това съобщи Александрина Колева от общинската фондация "Русе - град на свободния дух".
Фотографиите са дело на четиримата колоездачи от приятелска задруга Slow Riders - Велиян Делийски (Русе), Мартин Шивачев (София), Никола Гюрчев (Русе) и Васил Йорданов (Добрич), по време на тяхно пътешествие. То включва маршрута от извора на река Дунав до Виена, Австрия, и е организирано с финансовата подкрепа на общинската фондация "Русе - град на свободния дух".
Колева припомня, че четиримата велосипедисти са поставили началото на своето пътешествие през месец май тази година. Маршрутът е с дължина 1500 км, като близо 1000 км от тях са по поречието на река Дунав.
Целта на изложбата е да покаже забележителностите край горното течение на рек
Филмът "Съседната стая" на испанския режисьор Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция. Церемонията се излъчва на живо в сайта на форума.
Носителят на приза обяви председателката на журито на 81-вото издание на форума - френската актриса Изабел Юпер.
"Съседната стая" е първият англоезичен филм на Алмодовар. В главните роли са актрисите Джилиан Мур и Тилда Суинтън.
Художникът Георги Лечев е една приказка за морето. Това каза Вежди Рашидов по време на откриването на експозицията „Лято“, която представя 16 творби на Лечев.
Събитието се състоя в галерия Vejdi тази вечер.
Според думите на Рашидов Георги Лечев е една морска душа.
„Целият му живот е морето и синьото небе. То се отразява неминуемо в неговите картини“, добави още той.
Вежди Рашидов определи автора на експозицията като един от малкото художници, които той лично проследява вече 50 години.
„Мой приятел от студентските години. Животът ни мина заедно да творим, животът ни мина да вървим по нелек път на утвърждаване. Жоро е един от изключителните съвременни майстори на българската живопис и може би едно от най-добрите имена на варненската школа“, каза Вежди Рашидов.
„Аз съм един от художниците, които ням
Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата.
ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА
Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията.
Русенската опера ще представи "Трубадур" - от Верди, утре вечер в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева.
"Трубадур" е може би най-голямото пиршество за певци, създавано някога в историята на операта. Всяка от главните роли се е превърнала в емблема за съответния глас", казва Вълчева. Диригент на хора ще бъде Стелияна Димитрова-Хернани. Режисурата е на Асен Шопов, а художник е Иван Савов.
В ролята на граф Ди Луна ще се представи баритонът Александър Крунев, а като Леонора на сцената ще му партнира Владислава Гарвалова. В Азучена ще се превъплъти Андреана Николова, Манрико ще бъде Борис Луков, а Ферандо - Момчил Миланов. В спектакъла участват хор и оркестър на Русенската опера.
Кратко съдържание:
Първо действие – „
Припомняме, че в Националното биенале по скулптура „Шуменско плато" участваха Калоян Тодоров и Бехчет Данаджъ от Шумен, Гълъбин Христов от Велико Търново, Дарин Ганчев от Мездра, Десислава Досева от София и Михаил Деведжиев от Смолян.
Във фотографския пленер в Шумен се включиха шестима студенти от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”: Адриана Петкова, Божидара Гроздева, Анастасия Иванова, Евгени Йовчев, Едис Вели, Симона Белчева.